Zmiany w rozkładzie wiosna 2018 – Łódzka Kolej Aglomeracyjna


Zmiany w rozkładzie wiosna 2018

11 marca zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów, w tym również Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wraz z nim PKP PLK rozpoczyna intensywne remonty, szczególnie na linii kutnowskiej i łowickiej. Na odcinkach tych tras nastąpi czasowe wstrzymanie ruchu pociągów. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi autobusową komunikację zastępczą, w tym autobusy przyśpieszone. Na pozostałych liniach obsługiwanych przez ŁKA do Sieradza, Skierniewic czy Warszawy pociągi pojadą bez większych zmian.
 

Jakie zmiany?
 

Prace PKP PLK zakładają remonty mostów, obiektów inżynieryjnych, przejazdów i szlaków kolejowych. Prace prowadzone będą odcinkami na linii nr 15 do Łowicza i 16 do Kutna. Z tego powodu nastąpi czasowe wstrzymanie ruchu pociągów. 
 
Na linii kutnowskiej zastępcza komunikacja autobusowa ŁKA będzie obowiązywała od 11 marca do 7 kwietnia pomiędzy Zgierzem, a  Kutnem. Aby skrócić czas przejazdu na tym odcinku w godzinach szczytu jednocześnie z dworca Zgierz i Kutno będzie wyjeżdżał autobus przyśpieszony, zatrzymujący się tylko na wybranych stacjach oraz autobus obsługujący wszystkie stacje i przystanki. 
 
Prace zaplanowano także na linii łowickiej. Tutaj wstrzymanie ruchu nastąpi od 9 kwietnia do 6 maja na odcinku Zgierz – Stryków, a od 7 maja do 9 czerwca Głowno – Łowicz. ŁKA uruchomi komunikację zastępczą. Z uwagi na remont stacji w Łowiczu niektóre pociągi będą kończyły bieg na stacji Łowicz Przedmieście. Do centrum miasta pasażerowie dojadą autobusami.
 
Rozkład jazdy pociągów ŁKA na trasie do Sieradza, Koluszek, Skierniewic i Warszawy od 11 marca nie ulegnie znaczącym zmianom. Od czerwca PKP PLK planuje gruntowną modernizację linii sieradzkiej.
 
Dla pasażerów ŁKA jak zwykle przygotowuje drukowane rozkłady jazdy, które będą dostępne w kasach i u obsługi pociągów od 8 marca, jak również do pobrania na stronie internetowej. Wiosenny rozkład jazdy będzie obowiązywał do 9 czerwca.
Na stronie internetowej rozkłady będą dostępne od 2 marca w zakładce Rozkłady Jazdy

 

Poniżej przedstawiamy szczegóły rozkładu:

Linia Łódź – Kutno

 1. Z powodu prac modernizacyjnych w terminie od 11 marca do 7 kwietnia na odcinku Zgierz – Kutno za wszystkie pociągi zostanie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa oraz w dniach 8 i 29 kwietnia za ostatni pociąg do Ozorkowa i Kutna, a w dniu 30 kwietnia za pierwszy pociąg z Ozorkowa. Dodatkowo od 9 kwietnia do 9 czerwca oprócz 29 kwietnia z powodu przerw nocnych w ruchu pociągów na stacji Kutno ostatni pociąg z Łodzi dojedzie do Witonii, a dalej pojedzie autobus. Miejsca zatrzymań autobusów zostały szczegółowo opisane na ulotkach informacyjnych i dodatkowych plakatach oraz będą wyświetlane na monitorach w pociągach, a także w odrębnej informacji na naszej stronie internetowej. Czas przejazdu wydłuży się o 20 minut (autobus szybki) i 60 minut (autobus wolny).
  MIEJSCA POSTOJU KOMUNIKACJI ZASTĘPCZEJ (jpg)
  N
  a przystanku Zgierz Kontrewers przystanek autobusu komunikacji zastępczej został przeniesiony na ulicę Jedlicką, róg Miodowej.

Linia Łódź – Łowicz

 1. Z powodu prac remontowych od dnia 9 kwietnia do 6 maja pomiędzy stacjami Zgierz – Stryków będzie kursowała Zastępcza Komunikacja Autobusowa, natomiast od 7 maja do 9 czerwca autobusy pojadą pomiędzy Głownem a Łowiczem. Czas przejazdu z Łodzi do Łowicza z uwzględnieniem przejazdów autobusem wydłuży się od 15 do 25 minut. Miejsca zatrzymań autobusów zostały szczegółowo opisane na ulotkach informacyjnych i dodatkowych plakatach oraz będą wyświetlane na monitorach w pociągach, a także w odrębnej informacji na naszej stronie internetowej.
 2. Ze względu na trwająca przebudowę stacji Łowicz Główny wybrane pociągi będą rozpoczynały i kończyły bieg na stacji Łowicz Przedmieście w określonych terminach, natomiast pomiędzy Przedmieściem, a Łowiczem Głównym zostanie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa. Postoje autobusów wyznaczono przed stacjami kolejowymi i będą one skomunikowane na 5 minutach z pociągami.
  MIEJSCA POSTOJU KOMUNIKACJI ZASTĘPCZEJ (jpg)

Linia Łódź – Warszawa

 1. Od 11 marca w weekendy pomiędzy Łodzią a Warszawą będzie kursowało 14 pociągów ŁKA Sprinter. Z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Wschodniej pociągi odjadą o godzinie 7:01, 9:15, 11:15, 13:19, 15:30, 17:30, 20:14, natomiast z Warszawy Centralnej do Łodzi Fabrycznej o 9:34, 11:50, 13:25, 15:30, 18:27, 20:00, 22:25 (składy rozpoczynają bieg na stacji Warszawa Wschodnia o 9:24, 11:39, 13:14, 15:19, 18:14, 19:39, 22:14).

Linia Łódź – Koluszki – Skierniewice

 1. Na odcinku Łódź Fabryczna – Skierniewice – Łódź Fabryczna przez Łódź Widzew będą niezmiennie kursować trzy pociągi nowej kategorii ŁKA Przyspieszony – ŁP. Pociągi zapewniają szybkie połączenie stolicy województwa z jednym z większych miast w naszym regionie. Odjazdy ze Skierniewic zaplanowano o godzinie 5:49 i 15:34, natomiast z Łodzi o godzinie 15:21. Ich atutami jest to, że podróż potrwa tylko 45 minut tj. 3 minuty dłużej niż pociągiem PKP IC, natomiast cena biletu miesięcznego będzie niższa o 25 złotych, a dodatkowo obowiązuje w nich taryfa osobowa taka jak w pociągach, które zatrzymują się na każdej stacji i przystanku osobowym. Jeden z pociągów pojedzie w relacji Skierniewice – Łódź – Łowicz.

Linia Łódź Fabryczna/Widzew – Zgierz przez Łódź Arturówek.

 1. Mając na względzie potrzeby podróżnych zapewniono bezpośredni dowóz na godzinę 8:00 (przyjazd Łódź Fabryczna 7:39) i odwóz po godzinie 16:00 (odjazd z Łodzi Fabrycznej 16:26) w pełnej relacji Zgierz – Łódź Fabryczna – Zgierz oraz dogodne skomunikowania na stacji Łódź Widzew oraz w Zgierzu z pociągami własnymi oraz innych przewoźników. Z pociągu ze Zgierza odjazd 15:13 będzie można kontynuować podróż od stacji Łódź Widzew w kierunku Koluszek i Skierniewic pociągiem ŁP odjazd z Łodzi Widzewa o godzinie 15:30.

Linia Łódź Widzew/Kaliska – Sieradz

 1. Przy przejazdach w relacji Łódź – Sieradz - Łódź istnieje możliwość skorzystania z oferty bilet zintegrowany ŁKA+PKS Sieradz, która umożliwia przejazd na jednym bilecie do wybranych miejscowości obsługiwanych przez PKS Sieradz.  Wybrane pociągi ŁKA i autobusy PKS będą skomunikowane na stacji Sieradz. 

 

Treść komunikatu prasowego do pobrania z tej podstrony- link.