Zmiana rozkładu jazdy 9 grudnia i nowe połączenie Skierniewice-Łowicz – Łódzka Kolej Aglomeracyjna


Zmiana rozkładu jazdy 9 grudnia i nowe połączenie Skierniewice-Łowicz

 

9 grudnia wraz z wprowadzeniem nowego rocznego rozkładu jazdy Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi nowe połączenie Skierniewice – Łowicz. Zwiększy także liczbę kursów na obecnie obsługiwanych trasach m.in. do Warszawy, Skierniewic i na terenie Łodzi. Na tory wyjadą cztery nowe pociągi Impuls2, które uzupełniły tabor przewoźnika. Spółka rozpoczyna drugi etap rozwoju, w ramach którego siatką ŁKA mają zostać objęte nowe miasta województwa łódzkiego.

W rozkładzie jazdy 2018/2019 przygotowanym wspólnie z organizatorem publicznego transportu zbiorowego Województwem Łódzkim praca eksploatacyjna Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zwiększy się o 14% i wyniesie ponad 3 miliony pociągokilometrów. Rozkład zakłada większą częstotliwość oraz cykliczność połączeń.

Nowa trasa

Spółka uruchomi sześć nowych połączeń na trasie Skierniewice – Łowicz
z przystankami pośrednimi Mokra, Sierakowice Skierniewickie, Bełchów
i Bobrowniki. Przewozy będą realizowane nowymi pojazdami Impuls2 (z uwagi na prowadzone prace modernizacyjne na linii nr 11 jedna para pociągów musi zostać obsłużona komunikacją zastępczą).

Więcej pociągów w województwie

Od grudnia zwiększy się także liczba połączeń ŁKA na obecnie obsługiwanych trasach:

  • 2 dodatkowe pociągi na odcinku Łódź – Pabianice. Łącznie na linii Łódź – Sieradz uruchamiane zostaną 42 połączenia. W związku z powstaniem nowego połączenia do Sieradza o godzinie 8:00, Spółka zrezygnuje z honorowania biletów ŁKA w pociągu Intercity „Asnyk”.
  • 2 dodatkowe pociągi na odcinku Łódź – Łowicz. Łącznie na tej trasie uruchamiane będą 34 połączenia.
  • 6 dodatkowych pociągów na odcinku Łódź – Koluszki. Na linii Łódź Widzew – Koluszki uruchamiane będzie aż 58 połączeń, z tego 12 na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi (rozpoczynające bieg na stacji Łódź Fabryczna).
  • 4 dodatkowe pociągi na odcinku Łódź – Skierniewice. Wraz z wdrożeniem nowego rozkładu na trasie tej kursować będą 34 pociągi ŁKA.
  • 18 dodatkowych pociągów na odcinku Łódź – Zgierz. Spółka uruchomi łącznie 54 połączenia pomiędzy Zgierzem a Łodzią Kaliską. Na trasie Zgierz – Łódź Widzew przez Stoki, Marysin i Arturówek kursują 24 pociągi ŁKA.

Jeszcze więcej kursów po Łodzi

Zmiany w ofercie ŁKA pozytywnie odczują także mieszkańcy Łodzi. Dzięki wzajemnemu honorowaniu biletów MPK – ŁKA liczba pasażerów korzystających
z kolei sukcesywnie wzrasta. Od 9 grudnia spółka zwiększy częstotliwość pociągów
w mieście na najważniejszych ciągach komunikacyjnych:

  • Na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Radogoszcz Zachód w dni robocze zamiast 64 uruchomionych zostanie aż 80 pociągów. Poprawi to możliwość przemieszczania się mieszkańców w granicach miasta
  • Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź Kaliska w dni robocze nadal będziemy uruchamiać aż 70 pociągów
  • Na odcinku Łódź Fabryczna – Łódź Andrzejów w dni robocze zamiast 22 uruchomionych zostanie 40 pociągów.

ŁKA SPRINTER częściej do stolicy

Z 14 do 18 zwiększy się liczba pociągów weekendowej oferty ŁKA Sprinter na linii Łódź – Warszawa. Pierwsze dwa połączenia zostaną uruchomione od 9 grudnia, kolejne od korekty marcowej w 2019r.

Nowoczesne Impulsy wyruszą na trasy

Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu na tory wyjadą cztery nowe pojazdy Impuls2. Pociągi obsłużą połączenia na nowej trasie Skierniewice – Łowicz, kursować będą także na obecnych trasach ŁKA.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zamówiła od firmy Newag S.A. z Nowego Sącza czternaście trzyczłonowych pociągów Impuls2. Pierwsze cztery pojazdy zgodnie z harmonogramem zostały dostarczone ŁKA w październiku 2018r. Kolejne dziesięć przewoźnik otrzyma w przyszłym roku.

Pociągi Impuls2 to pojazdy nowoczesne, wyposażone w wiele udogodnień, do których już przyzwyczaili się pasażerowie ŁKA, ale także nowości. Komfort zapewni klimatyzacja, biletomaty, wygodne ergonomiczne fotele czy ładowarki z wejściem USB. W pojazdach znajdują się miejsca na rowery, wózki inwalidzkie i dziecięce. Nowością jest strefa dziecięca ze stołem z nadrukiem gry planszowej i kostką do gry, stoliki podokienne w układzie foteli vis a vis, defibrylatory i pętle indukcyjne. Pociągi posiadają 160 miejsc siedzących, o 40 więcej niż eksploatowane obecnie przez ŁKA pojazdy FLIRT.

 

Mapa połączeń ŁKA