Zakończenie II etapu rozwoju – Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Infolinia

telefon 887-879–980 koszt jak za połączenie lokalne

Wyszukaj połączenie:

Rozkład jazdy dostarcza Koleo

Zakończenie II etapu rozwoju


INFORMACJA ARCHIWALNA


Zakończył się II etap rozwoju Spółki, wszystkie zamówione Impulsy już w barwach ŁKA

Wszystkie zamówione Impulsy II dotarły już do Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dostawa 14 pojazdów firmy NEWAG S.A. zakończyła się w październiku 2019 r. Łódzki przewoźnik, jako pierwszy otrzymał flagowy produkt nowosądeckiego producenta - pociąg Impuls II generacji. 
Pociągi są wykorzystywane do wzmocnienia  obsługi obecnie realizowanych  połączeń oraz od 15 grudnia br. będą obsługiwały nowe połączenia na terenie województwa łódzkiego. 

Spółka w 2017 r. podpisała umowę z firmą Newag S.A. na dostawę pociągów Impuls II. Producent został wyłoniony w ramach postępowania na „Dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniem usług ich utrzymania w ramach projektu „Budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Etap II”. Spółka zamówiła czternaście trzyczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Dostawca jest również odpowiedzialny za ich serwisowanie przez okres 12 lat. Zgodnie z uzgodnionym harmonogramem dostaw pierwsze 4 pojazdy zostały dostarczone pod koniec września 2018 r., kolejne 10 do końca października 2019 r.
Wartość zamówienia to 266 968 762,35 zł. brutto. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uzyskała dofinansowanie na realizację projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w kwocie 164 586 425,39 zł.

Impuls II jest pociągiem najnowszej generacji. Charakteryzuje się mniejszą masą, niższym zużyciem energii, większą pojemnością i niezawodnością sięgającą 99%. Pociągi osiągają prędkość eksploatacyjną do 160 km/h. Liczba miejsc siedzących w każdym składzie to 160, w tym 154 stałe. Wyposażono go we wszystko, co powinien posiadać nowoczesny skład, m.in. klimatyzację, gniazdka elektryczne i USB, monitory, nowoczesny system informacji pasażerskiej, biletomaty, bezpłatne wifi oraz miejsca na rowery, wózki inwalidzkie i dziecięce. Bezpieczeństwo i komfort podróży zapewniają znajdujące się w pociągu defibrylatory, pętle indukcyjne, numerowane miejsca, stoliki podokienne w układzie foteli vis a vis oraz strefa dziecięca ze stołem z nadrukiem gry planszowej i kostką do gry.

Pierwsze cztery Impulsy wyruszyły na trasy w grudniu 2018 r. W marcu 2019 r. ŁKA uruchomiła przewozy na liniach – z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska oraz do Tomaszowa Mazowieckiego. Wzmocnienie poolu taborowego ŁKA pozwoliło na rozwój siatki połączeń oraz zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów.

ŁKA zwiększa liczbę połączeń od 2020 r.

Wraz z nowym rocznym rozkładem jazdy 2019/2020, który zacznie obowiązywać od 15 grudnia br.,ŁKA rozpocznie obsługę nowych relacji oraz zwiększy liczbę dotychczasowych połączeń.
Zostaną uruchomione nowe połączenia relacji Zgierz – Łódź Chojny – Łódź Widzew przez Łódź Olechów Wiadukt. Pociągi zatrzymają się na nowych przystankach Łódź Olechów Wiadukt i Łódź Olechów Zachód oraz istniejącym Łódź Olechów Wschód, które są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc pracy. Nowy rozkład jazdy zakłada kursowanie pociągów umożliwiających dowóz i odwóz pracowników zatrudnionych w zakładach na terenie ŁSSE, zlokalizowanych na Olechowie, na pierwszą, drugą i trzecią zmianę.
Linią, na której wszystkie połączenia obsłużą pociągi ŁKA będzie trasa ze Skierniewic przez Łowicz do Kutna. Łącznie będzie to 26 połączeń.

W relacji Łódź – Skierniewice pojedzie 38 pociągów, zamiast dotychczasowych 16.
Do Tomaszowa Mazowieckiego wyruszy 20 pociągów, zamiast obecnych 2.
Mimo kontynuacji remontu linii sieradzkiej nadal zostaną utrzymane 33 połączenia.
Wszystkie pociągi do i z Łowicza oraz Kutna będą rozpoczynały i kończyły swój bieg na stacji Łódź Widzew, co wpłynie na poprawę podróżowania na odcinku ściśle aglomeracyjnym doi ze Zgierza.

W relacji Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź Kaliska pojedzie aż 85 pociągów, co jest największą liczbą w dotychczasowej działalności ŁKA.

Oferta na linii łowickiej oraz połączenia relacji Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz pozostaną bez zmian, ze względu na trwające prace modernizacyjne.

Utrzymana zostanie liczba 9 połączeń weekendowych do Warszawy oraz dwie pary pociągów na linii do Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska.

Zgodnie z wymogami prawa informujemy, że nasz serwis stosuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one przechowywane przez Państwa przeglądarkę. Więcej szczegółów na stronie Polityka Prywatności.