Relacja ze Stacji Kobiet 2019 – Łódzka Kolej Aglomeracyjna


Relacja ze Stacji Kobiet 2019

8 MARCA PANIE ŚWIĘTOWAŁY NA DWORCU ŁÓDŹ FABRYCZNA

8 marca hala wschodnia dworca Łódź Fabryczna zamieniła się w „Stację Kobiet”. Ponad 40. wystawców  zaprezentowało swoją ofertę skierowaną przede wszystkim do pań. Łódzka Kolej Aglomeracyjna już od kilku lat organizuje to wydarzenie, by zwrócić uwagę na zdrowy tryby życia, wykonywanie badań profilaktycznych i zapobieganie chorobom. 

W specjalnie wydzielonej strefie panie  mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarzy specjalistów, a także wykonać badania medyczne. Porad udzielali specjaliści z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu (m.in. onkolog, kardiolog, nefrolog, pulmonolog).

Do dyspozycji odwiedzających byli dietetycy, którzy nie tylko udzielali porad dotyczących redukcji wagi i zdrowego odżywiania, ale także proponowali dietę obniżającą ryzyko zachorowania na nowotwory  i przeprowadzali analizę składu ciała. Wolontariuszki z Łódzkiego Klubu Amazonka i Studentki z Uniwersytetu Medycznego edukowały,  jak poprawnie przeprowadzić samobadanie piersi. Zainteresowane panie mogły wykonać badanie spirometrem, czyli zmierzyć objętość i pojemność płuc oraz porozmawiać z pulmonologiem. Na pytania dotyczące profilaktyki raka jelita grubego odpowiadał lekarz onkolog, a zainteresowane osoby otrzymały bezpłatnie test na FIT (obecność krwi utajonej w kale). Jednym z wystawców był Ośrodek Dawców Szpiku zajmujący się szerzeniem idei honorowego dawstwa szpiku oraz rekrutujący dawców. W czasie trwania imprezy przed budynkiem dworca (od strony wschodniej) stał mammobus, w którym były wykonywane badania mammograficzne (bezpłatne w ramach NFZ dla pań między 50 a 69 rokiem życia). Uczestniczki Stacji Kobiet chętnie korzystały z bezpłatnego przesiewowego (komputerowego) badania wzroku. Długie kolejki ustawiały się do trychologa, który przeprowadzał badanie stanu skóry głowy i włosów. O tym, w jaki sposób skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych informowali pracownicy łódzkiego oddziału NFZ. Panie miały możliwość złożenia wniosku na wydanie Karty Seniora Województwa Łódzkiego, która daje możliwość skorzystania z wielu zniżek m.in. na przejazdy ŁKA, do teatrów, za zajęcia fitness, na zabiegi rehabilitacyjne, czy pobyty wypoczynkowe. Informacji udzielali pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zaprezentowali  krótki kurs samoobrony.

W strefie urody panie  mogły uzyskać porady dotyczące makijażu i dobrać produkty kosmetyczne. O dobrą formę fizyczną kobiet zadbali  trenerzy fitness, którzy przedstawili ofertę zajęć sportowych i relaksacyjnych.  Nie zabrakło też wiosennych inspiracji  - najnowsze modele bielizny i rajstop zaprezentowały znane lokalne firmy.

Na artystycznej scenie zaprezentował się m.in. działający przy Teatrze Wielkim w Łodzi Chór „Verdiana”, tancerze i grupy teatralne działające przy Łódzkim Domu Kultury, a Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich przedstawił „Wesele Boryny”. Wiele emocji dostarczył wykonany przez podopiecznych Fundacji „Dom w Łodzi” przepiękny pokaz tańca na wózkach. Specjalna oferta wydawnicza czekała na miłośniczki dobrej literatury oraz historii i architektury regionu łódzkiego.  Turystyczną wycieczkę po dworcu i najbliższej okolicy zorganizowała przewodniczka Elżbieta Pędziwiatr.

Podczas tegorocznej edycji Stacji Kobiet gościliśmy producentów zdrowej żywności, laureatów wielu nagród, którzy zaprezentowali swoje produkty. Można było degustować i kupić m.in. smaczne wędliny, pierogi, nabiał, miody, tłoczone soki.  Na stoiskach lokalnych grup działania z regionu łódzkiego nie zabrakło tradycyjnych potraw regionalnych i sztuki ludowej.

Na stoisku Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego na panie czekała miła niespodzianka  -  sadzonki świerka w małych doniczkach, które można posadzić w ogrodzie, na trawniku lub w innym dowolnie wybranym miejscu.  

Organizatorzy przygotowali atrakcyjne niespodzianki, sesje zdjęciowe, konkursy, kwiaty, akcje promocyjne i kupony rabatowe, a także zdrowe przekąski. 

Wszyscy pasażerowie, którzy przyjechali tego dnia do Łodzi pociągami ŁKA (szczególnie uczestniczki „Stacji Kobiet”), do domu mogli wrócić bezpłatnie.

Drogie Panie, cieszymy się, że przyjęłyście nasze zaproszenie i  w tym wyjątkowym dniu spędziłyście z nami oraz skorzystałyście z wielu atrakcji, jakie przygotowali nasi Partnerzy. Dbajcie o swoje zdrowie i dobre samopoczucie przez cały rok.

 

Impreza zorganizowana przez ŁKA przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi odbyła się pod patronatem honorowym Pana Grzegorza Schreibera – Marszałka Województwa Łódzkiego.