Premiera Impuls2 dla ŁKA, tak to wyglądało – Łódzka Kolej Aglomeracyjna


Premiera Impuls2 dla ŁKA, tak to wyglądało

W dniu 14 września na dworcu Łódź Fabryczna w blasku świateł i przy dźwiękach muzyki filmowej Łódzka Kolej Aglomeracyjna zaprezentowała nowy pociąg Impuls2. To pierwszy z czternastu pojazdów zakupionych przez przewoźnika w nowosądeckiej fabryce Newag S.A. Cztery pociągi trafią do Łodzi do końca października, a od grudnia będą z nich korzystać mieszkańcy Łodzi i województwa. Kolejnych 10 pociągów ma być dostarczonych do połowy przyszłego roku.

Gości uroczystości powitał marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień i prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – Janusz Malinowski.

-  W takim pociągu się czyta, odpoczywa, rozmawia z dziećmi i wypoczętym dociera do celu – mówił marszałek Witold Stępień. Pociągi Impuls2 to pojazdy nowoczesne i komfortowe, wyposażone w wiele udogodnień, do których już przyzwyczaili się pasażerowie ŁKA, takich jak klimatyzacja, biletomat, bezpłatne wifi, miejsca na rowery. Nowością jest strefa dziecięca ze stołem z nadrukiem gry planszowej i kostką do gry, stoliki podokienne w układzie foteli vis a vis, defibrylatory, gniazdka elektryczne z ładowarkami usb i numeracja miejsc. Impuls2 jest dłuższy od składów jeżdżących obecnie w barwach ŁKA - ma 160 miejsc, w tym sześć uchylnych i dostosowany jest do prędkości 160 km/godz.

- Szukamy panaceum na smog, korki, wypadki i czas podróży. Ten problem rozwiążą nowe pociągi. Miasta, w których dobrze się mieszka, mają wygodny i sprawny transport szynowy. My też taki mamy -  powiedział Janusz Malinowski, prezes spółki.

Łodzianie, którzy całymi rodzinami przybyli na premierę nowego pociągu, mieli możliwość wejścia do środka i sprawdzenia warunków, w jakich już niedługo będą podróżować. W długiej kolejce ustawiali się chętni do zwiedzenia kabiny maszynisty.

Po zakończeniu prezentacji na dworcu impreza przeniosła się do EC1 Łódź - Miasto Kultury, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia - koncert Grzegorza Hyżego. W trakcie prawie dwugodzinnego występu piosenkarz zaśpiewał swoje największe przeboje.     

Impulsy będą wykorzystywane na obecnych trasach ŁKA, a także na nowych, m.in. ze Skierniewic do Łowicza i Kutna, do Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska. Połączenia będą uruchamiane etapami w rocznym rozkładzie jazdy 2018/2019.

Po premierze w Łodzi firma Newag S.A. zaprezentowała pociąg Impuls2 dla ŁKA na największych międzynarodowych targach kolejnictwa InnoTrans 2018, które odbyły  się w Berlinie w dniach 18 – 21 września.

Czternaście nowych pojazdów zostało zakupionych dzięki dofinansowaniu
z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość zamówienia to 266 968 762,35 zł brutto, z czego wysokość dofinansowania otrzymanego przez ŁKA  wynosi 164 586 425,39 zł.