Pociąg do Niepodległości – Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Baner przedstawia malarski pociąg w barwach ŁKA oraz logo 10 lat ŁKA.

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Infolinia

telefon 887-879–980 koszt jak za połączenie lokalne

Wyszukaj połączenie:

Rozkład jazdy dostarcza Koleo

Pociąg do Niepodległości


INFORMACJA ARCHIWALNA


Łódzka Kolej Aglomeracyjna wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego zorganizowała w dniu 11 listopada uroczystość upamiętniającą 99-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Jak zwykle w ŁKA żyjemy tym czym nasi pasażerowie. Ważne dla nas są wszystkie święta państwowe i narodowe tym bardziej chcieliśmy w sposób szczególny rozpocząć obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
Rozważając jak uświetnić to ważne wydarzenie zdecydowaliśmy się nadać wymiar patriotyczny jednemu z naszych Flirtów oraz nadać nazwę jednemu z pociągów do Warszawy. Zorganizowaliśmy specjalny konkurs na nazwę i ostatecznie z propozycji wybraliśmy nazwę MARSZAŁEK.
Odwołuje się ona do Józefa Piłsudskiego, jednego z twórców polskiej niezawisłości, osobę, którą znają praktycznie wszyscy i dla zdecydowanej większości jest on postrzegany pozytywnie.

Pociąg ruszył w trasę w patriotycznym, ale nowoczesnym malowaniu, w którym upamiętniliśmy i Naczelnika i jego żołnierzy, ale także wspomnieliśmy o historycznych elementach kolejowych i prasie codziennej. W końcu Niepodległość wykuwana była przez wielu Polaków. Także wewnątrz naszego pociągu znajdziecie elementy historyczno-edukacyjne. Jest ogromny plakat z pozostałymi autorami naszej niepodległość, Ignacym Janem Paderewskim, Romanem Dmowskim, Thomasem Woodrow Wilsonem i ówczesnym Nadburmistrzem Łodzi Leopoldem Skulskim, późniejszym premierem RP.

Na specjalnych zagłówkach przywołaliśmy kilkanaście innych ważnych osób, organizacji i pojęć, które w latach odzyskiwania wolności były dla Polaków istotne i powszechne.

Uroczystość nadania nazwy pociągowi Marszałek uświetniła rekonstrukcja wyswabadzania dworca Fabrycznego z spod okupacji wojsk niemieckich i śmierci Bronisława Sałacińskiego. Wkrótce zaprezentujemy film z tego wydarzenia.

Łodzianie mogli u członków koła naukowego historyków UŁ poznać realia i dokładny przebieg tamtych zdarzeń. A na koniec obejrzeć wystawę karykatur Józefa Piłsudskiego przygotowana przez Łódzki Dom Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

 

Zgodnie z wymogami prawa informujemy, że nasz serwis stosuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one przechowywane przez Państwa przeglądarkę. Więcej szczegółów na stronie Polityka Prywatności.