ŁKA odkrywa Tomaszów – Łódzka Kolej Aglomeracyjna


ŁKA odkrywa Tomaszów

 
Wakacyjne, ekologiczne wycieczki dla mieszkańców województwa łódzkiego
 
A może byśmy tak, najmilsi, wpadli na dzień do Tomaszowa?
Łódzka Kolej Aglomeracyjna organizuje w lipcu i sierpniu cztery przyrodnicze wycieczki do Tomaszowa Mazowieckiego, na które zaprasza mieszkańców województwa łódzkiego. Będą one wypełnione atrakcjami i – co ważne – nieodpłatne.
 
Łódzka Kolej Aglomeracyjna, jako nowoczesny przewoźnik, stara się nie tylko o zapewnienie najwyższego standardu przejazdów. Popularyzuje także ekologiczne sposoby podróżowania, a jednocześnie dołącza się do upowszechniania wiedzy na temat atrakcji przyrodniczych i historycznych regionu łódzkiego. Dlatego też zorganizowała serię wyjazdów dla kilkuset chętnych na niezwykłą, choć całkiem niedaleką przygodę w urokliwym rezerwacie Niebieskie Źródła, tajemniczych Grotach Nagórzyckich i Skansenie Rzeki Pilicy. Łódzka Kolej Aglomeracyjna pozyskała na ten cel wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Kontynuuje tym samym współpracę, która w poprzednich latach zaowocowała udanymi projektami: EkO-Kolej i Łódzkie Łączy z Przyrodą.  W tym roku zaplanowano serię ekologicznych wycieczek.
 

NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

Tomaszów Mazowiecki nierozerwalnie związany jest z wodą. Obok potężnej Pilicy, Wolbórki czy rzeki Czarnej, dumą i jednym z symboli Tomaszowa jest rezerwat wywie­rzyskowy Niebieskie Źródła.
Wywierzyska to niezwykle atrakcyjne dla widza formy krasowe złożone ze źródeł wybijających wodę z warstw wapienia, dzięki czemu jest ona niezwykle czysta, a poprzez pochłanianie części promieni słonecznych, sprawia wrażenia turkusowej.
Duże zainteresowanie wzbudzają też wy­woływane przez źródła ruchy piasku na dnie stawów. Niezwykły spektakl obserwujemy w pięknym lesie olchowym zamieszkałym przez wiele gatunków ptaków.
 

GROTY NAGÓRZYCKIE

Groty znajdują się w miękkim piaskowcu - pozostałości erozyjnej Gór Świętokrzyskich przetransportowanej tu przez zjawiska lodowcowe. Drobny, czysty piasek tworzący skałę nadaje się idealnie do produkcji szkła, stąd nazywany jest piaskiem „szklarskim”. Właśnie w celu jego wydobycia, mieszkańcy zaczęli drążyć tunele w zboczu jednego ze wzgórz, a wydobyty surowiec sprzedawano lub przeznaczano na cele budowlane.
Z uwagi na wrażliwość skały na wilgoć i wstrząsy była to praca bardzo niebez­pieczna. Z tego powodu na wiele lat groty zamknięto. Teraz dzięki inwestycji unijnej możemy w bezpieczny sposób podziwiać wspólne dzieło ludzkich rąk i natury.
 

SKANSEN RZEKI PILICY

Skansen Rzeki Pilicy to bogata skarbnica wie­dzy na temat życia nad rzeką.
Tu doskonale możemy zobaczyć jak, wraz z rozwojem cywilizacji, zmieniał się zakres wykorzystania rzeki przez mieszkańców nadpilickich miejscowości.
Tu także można zobaczyć obiekty historycz­ne sprowadzone z okolicznych miejsc m.in.. militaria wydobyte z rzeki oraz przepiękny budynek stacyjki kolejowej.
Jest to jedno z tych muzeów, które pokazuje szeroki zakres działania człowieka w okre­ślonym miejscu. W tym przypadku, nad brze­gami Pilicy.
 
 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Terminy wycieczek: 15 lipca, 29 lipca, 12 sierpnia, 26 sierpnia
Każda wycieczka rozpoczyna się i kończy na dworcu Łódź Fabryczna o godzinie 8:30, kończy o 19:00
 
BRAK BILETÓW na wycieczkę 15 lipca, dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy na następne terminy.
 
Bilety  na wycieczkę w dniu 29 lipca dystrybuowane są w następujący sposób:
100 biletów w Centrum Obsługi Pasażera na dworcu Łódź Fabryczna we wtorek 25 lipca od godziny 16:30 do godziny 18:00.

20 biletów do wygrania w konkursie na naszej stronie facebook.com/KolejLodzkie ogłoszonym 24 lipca.
 
ZMIANA W ODBIERANIU BILETÓW:
Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 bilety.
Można wziąć udział tylko w jednej wycieczce.
 

W trakcie wycieczki prosimy o:

  1. nieodłączanie się od grupy
  2. nie spożywanie alkoholu
  3. dobrą zabawę i zadawanie pytań - z chęcią wyjaśnimy wszelkie wątpliwości
Zalecamy zabranie ze sobą
- wygodnego obuwia, 
- ciepłego okrycie (w grocie jest zimno!, temperatura odczuwalna to ok 8-10 stopni C)
- środka odstraszającego owady, ( w rezerwacie zdarzają się meszki, komary itp. latające zwierzątka)
 
 
Projekt „ŁKA odkrywa Tomaszów - ekologiczne wycieczki dla mieszkańców województwa łódzkiego” jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.