Konferencja nt. nowego rozkładu jazdy – Łódzka Kolej Aglomeracyjna


Konferencja nt. nowego rozkładu jazdy

NOWY ROZKŁAD ŁKA OD 10 GRUDNIA

Od dnia 10 grudnia zacznie obowiązywać nowy, roczny rozkład jazdy pociągów. Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadzi w nim wiele dodatkowych połączeń, jak również oferty specjalne. Pociągi ŁKA częściej będą kursowały z Łodzi do Warszawy oraz po województwie. Wprowadzona zostanie nowa kategoria pociągów przyspieszonych. Uruchomiona zostanie linia kolejowo- autobusowa dla mieszkańców Złoczewa i Błaszek. Czekają nas jednak również utrudnienia związane z kolejnymi remontami prowadzonymi na sieci przez PKP PLK.

Najważniejsze zmiany rozkładu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, obowiązujące od 10 grudnia to:

- Zwiększenie z 6 do 7 par pociągów (z 12 do 14 połączeń) weekendowej oferty ŁKA Sprinter na linii Łódź – Warszawa.

- Nowa kategoria pociągów przyspieszonych (ŁP) na linii Łódź Skierniewice.

- Więcej połączeń po województwie na najbardziej obleganych trasach (do Łowicza, Głowna, Zgierza, Chociszewa).

- Zwiększenie z 39 do aż 72 pociągów na linii obwodowej Łódź Widzew - Łódź Kaliska w dni robocze.

- Połączenie autobusowo- kolejowe na trasie Złoczew- Sieradz- Łódź i Błaszki- Sieradz- Łódź. Przejazd PKS Sieradz i ŁKA na jednym bilecie.

SZCZEGÓŁY ROZKŁADU JAZDY

W rozkładzie jazdy 2017/2018 Łódzka Kolej Aglomeracyjna dobowo uruchamiać będzie średnio 125 połączeń, z czego 139 w dni robocze oraz 88 i 86 w soboty i niedziele. Pociągi przejadą każdej doby średnio 7 145 kilometrów. Do obsługi wykorzystywanych jest 20 sztuk pojazdów FLIRT3.

ŁKA SPRINTER CZĘŚCIEJ DO STOLICY

Z 6 do 7 zwiększy się liczba par pociągów (z 12 do 14 połączeń) weekendowej oferty ŁKA Sprinter na linii Łódź – Warszawa. Uruchomiony zostanie późny pociąg z Łodzi Fabrycznej (odjazd o godz. 20:12) oraz wcześniejszy z Warszawy (odjazd z W-wy Centralnej o godz. 9:35).

POCIĄGI PRZYSPIESZONE DO SKIERNIEWIC

ŁKA wprowadza nową kategorię pociągów przyspieszonych (ŁP) na linii Łódź- Skierniewice. Odjazdy ze Skierniewic zaplanowano o godzinie 5:49 i 15:38, natomiast z Łodzi o godzinie 15:15. Pociągi będą zatrzymywały się tylko na wybranych stacjach. Czas przejazdu wyniesie 45 minut, o 15 minut krócej niż pociągów kategorii ŁKA. Będzie porównywalny z czasem przejazdu pociągów IC, natomiast bilet miesięczny będzie o 25 złotych tańszy.

WIĘCEJ POŁĄCZEŃ W WOJEWÓDZTWIE

Łódzka Kolej Aglomeracyjna na linii do Sieradz uruchomi 34 połączenia (wzrost o 1), do Łowicza 37 (o 6 więcej), do Kutna 26 połączeń (wzrost o 4 połączenia) do Skierniewic 12 pociągów. Dodatkowe pociągi to m.in.:

- nowy pociąg relacji Łódź Widzew – Łódź Kaliska- Łowicz

- 2 nowe pociągi relacji Łódź Widzew – Łódź Kaliska- Głowno

- nowy pociąg w relacji Łódź Kaliska – Zgierz- Łódź Widzew

- 3 nowe pociągi relacji Łódź Widzew Zgierz- Łódź Kaliska

- 4 nowe pociągi w relacji Łódź Widzew – Chociszew przez Zgierz Północ

CZĘŚCIEJ PO ŁODZI

Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź Kaliska w dni robocze zamiast 39 uruchomione zostaną aż 72 pociągi. Poprawi to możliwość przemieszczania się mieszkańców w granicach miasta. Dla przypomnienia Łódzka Kolej Aglomeracyjna honoruje w swoich pociągach na terenie Łodzi bilety MPK Łódź.

SKOMUNIKOWANIA Z POCIĄGAMI MIĘDZYWOJEWÓDZKIMI

Na stacjach węzłowych takich jak Łódź Kaliska, Łódź Widzew, Kutno, Łowicz i Zgierz pociągi ŁKA są skomunikowane z pociągami międzywojewódzkimi m.in. do Warszawy, Wrocławia, Zakopanego, Gdyni czy Berlina. Łącznie Spółka w nowym rozkładzie jazdy będzie realizowała 319 skomunikowań.

AUTOBUSEM I POCIĄGIEM ZE ZŁOCZEWA I BŁASZEK DO ŁODZI

Od 10 grudnia Łódzka Kolej Aglomeracyjna wraz z PKS Sieradz uruchomi nowe linie autobusowo- kolejowe: Złoczew- Sieradz- Łódź oraz Błaszki- Sieradz- Łódź. Do Sieradza dojazd zapewni PKP Sieradz (autobus będzie zatrzymywał się obsługiwanych przystankach). Z Sieradza do Łodzi Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Dzięki wspólnej ofercie pasażerowie zaoszczędzą jednorazowo blisko 6 złotych. Podróż odbywała się będzie na jednym bilecie.

CORAZ WIĘCEJ PASAŻERÓW ŁKA

W okresie styczeń- październik 2017r. z pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej skorzystało 3 154 000 pasażerów. To o 54% więcej niż w analogicznym okresie roku 2016. Według prognoz w roku 2018 roku liczba pasażerów ma wynieść 4,5 miliona.

PLANOWANE REMONTY

Z powodu przebudowy stacji Łowicz Główny wszystkie pociągi ŁKA od 10 grudnia 2017 r. do 10 marca 2018 r. będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Łowicz Przedmieście, a pomiędzy stacjami Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny będzie kursować Zastępcza Komunikacja Autobusowa.