Wzajemne honorowanie w aglomeracji łódzkiej
Termin obowiązywania: 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2024 r.
- Łódź Widzew – Koluszki (w obu kierunkach),
- Łódź Widzew – Ozorków (w obu kierunkach),
- Łódź Widzew – Pabianice (w obu kierunkach),
- Łódź Widzew – Łódź Kaliska (w obu kierunkach),
- Łódź Widzew – Łódź Fabryczna (w obu kierunkach),
- Zgierz – Pabianice (w obu kierunkach)
Zakres honorowania:
Będzie obowiązywało pełne wzajemne honorowanie biletów:
- ważnych na przejazdy pociągami „Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej” sp. z o.o. w wagonach z miejscami do siedzenia klasy 2 we wszystkich pociągach uruchamianych przez „PKP Intercity” S.A. oraz
- ważnych na przejazdy pociągami „PKP Intercity” S.A. we wszystkich pociągach uruchamianych przez „Łódzką Kolej Aglomeracyjną” sp. z o.o., w relacji/obszarze określonym na bilecie.
Podróżny, który ma bilet odcinkowy (tygodniowy, miesięczny, kwartalny) PKP IC wydany:
- od stacji Łódź Chojny, Łódź Dąbrowa, Łódź Fabryczna, Łódź Kaliska, Łódź Pabianicka, Łódź Retkinia, Łódź Widzew lub Łódź Żabieniec do Warszawy może jeździć pociągiem ŁKA od każdej z tych stacji bez względu na to, od której z nich wydany jest bilet;
- z Warszawy do stacji Łódź Chojny, Łódź Dąbrowa, Łódź Fabryczna, Łódź Kaliska, Łódź Pabianicka, Łódź Retkinia, Łódź Widzew lub Łódź Żabieniec może jeździć pociągiem ŁKA do każdej z tych stacji bez względu na to, do której z nich wydany jest bilet.
Honorowanie dotyczy również biletów ważnych na przejazdy poc. „ŁKA” sp. z o.o. oraz „PKP Intercity” S.A. wymienionych w Zasadach odprawy osób uprawnionych do ulgowych usług transportowych oraz ważnych na przejazdy poc. „ŁKA” sp. z o.o. Wzajemne honorowanie obejmuje również ważne bilety/kupony na przewóz bagażu, roweru. Od 1 września 2024 r. podróżni z biletem ŁKA mogą przewozić psa bezpłatnie.
Podróżni z biletami „ŁKA” sp. z o.o. w pociągach „PKP Intercity” S.A podróżują bez rezerwacji miejsca do siedzenia, z wyjątkiem przejazdu z rowerem.
Podróżni z biletami „ŁKA” sp. z o.o., którzy chcą przewieźć rower pociągiem „PKP Intercity” S.A. muszą pobrać w kasie biletowej lub w pociągu (bez opłaty pokładowej) bezpłatną rezerwację miejsca dla osoby przewożącej rower.
Przejazd pociągiem „PKP Intercity” S.A. (w ramach honorowania biletów) na podstawie ważnego biletu elektronicznego MPK-Łódź jest możliwy gdy został on skasowany w innym pojeździe (w którym dostępne są kody QR zgodnie z warunkami obowiązującymi w komunikacji miejskiej w Łodzi).
Wzajemne honorowanie w aglomeracji warszawskiej
W okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. obowiązuje:
Honorowanie:
a) na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia (i odwrotnie) przez Warszawę Centralną, Warszawę Śródmieście lub Warszawę Gdańską –
b) na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Główna (i odwrotnie).
Bilety na tych odcinkach są honorowane bez względu na drogę przewozu, na którą zostały wydane.
• Honorowanie obowiązuje we wszystkich pociągach ŁKA oraz w wagonach z miejscami do siedzenia klasy 2 wszystkich pociągów PKP Intercity.
• Honorowane są wszystkie bilety wydane na przejazd pociągami ŁKA i PKP Intercity ważne na odcinkach objętych honorowaniem oraz wydane do nich bilety/kupony na przewóz rzeczy, roweru lub psa.
• Przejazd pociągami PKP Intercity odbywa się bez rezerwacji miejsca, z wyjątkiem przejazdu z rowerem. Podróżni z biletami ŁKA, którzy chcą przewieźć rower w pociągu PKP Intercity muszą pobrać w kasie biletowej lub w pociągu (bez opłaty pokładowej) bezpłatną rezerwację miejsca dla osoby przewożącej rower.
W przypadku dużej frekwencji w pociągach PKP Intercity objętych obowiązkową rezerwacją miejsc (EIP, IC z obowiązkową rezerwacją miejsc, tj. pociągi zestawione z elektrycznych zespołów trakcyjnych) i ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa przejazdu tymi pociągami drużyna konduktorska PKP Intercity może odmówić przejazdu pasażerom z biletami ŁKA.
Honorowanie biletów międzynarodowych i Kart Intercity
W pociągach kategorii ŁKA honorowane są:
- Karty INTERCITY – bilety sieciowe PKP IC w komunikacji krajowej (wg taryfy N, z ulgą 50%),
- bilety na przejazd w komunikacji międzynarodowej wystawione:
- według taryfy SCIC-NRT, SCIC-EWT oraz SCIC-RPT,
- z ceną globalną,
- wg ofert taryfowych i specjalnych,
- bilety na przewóz rzeczy, roweru lub psa, wydane do biletów wskazanych w pkt 1 i 2 powyżej,
Honorowanie w pociągach kategorii ŁKA Sprinter
Termin honorowania: do 12 grudnia 2025 r.
Honorowanie:
Na odcinku Łódź – Warszawa; Warszawa – Łódź (dotyczy stacji w Warszawie i Łodzi zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) we wszystkich pociągach „ŁKA” sp. z o.o. kategorii ŁKA Sprinter.
Zakres honorowania:
ważne bilety okresowe wydane na przejazdy pociągami PKP IC:
• odcinkowe,
• sieciowe UUT,
• karty INTERCITY,
• wg oferty Multiprzejazd i Multiprzejazd Max.
Przewóz rzeczy, rowerów i zwierząt przez podróżnych będzie mógł się odbywać, zgodnie z warunkami określonymi w Taryfie przewozowej (ŁKA-TP) i Regulaminie obsługi podróżnych, odprawy oraz przewozu osób, rzeczy i zwierząt (RPO-ŁKA) obowiązującymi w „Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej” sp. z o.o.
Wzajemnie honorowanie biletów w przypadku wystąpienia zakłóceń w ruchu spowodowanych:
- nieplanowanym odwołaniem pociągu (wynikającego z przyczyn innych niż zmiana rozkładu jazdy);
- przewidywanym opóźnieniem pociągu przekraczającego 40 minut;
- utratą połączenia przewidzianego w rozkładzie jazdy.
W takich sytuacjach, podróżny na podstawie posiadanego ważnego biletu na przejazd danej Strony ma prawo:
- odbyć przejazd pociągiem uruchamianym przez drugą Stronę do stacji docelowej wskazanej na bilecie lub do stacji pośredniej leżącej na drodze przewozu, jeżeli pociąg uruchamiany przez drugą Stronę nie dojeżdża do stacji docelowej,
- powrócić do stacji wyjazdu wskazanej na bilecie pociągiem uruchamianym przez drugą Stronę lub do stacji pośredniej leżącej na drodze przewozu, jeżeli pociąg uruchamiany przez drugą Stronę nie dojeżdża do stacji wyjazdu.
Jeżeli na skutek zaistniałych okoliczności podróżny odstąpi od umowy przewozu, warunkiem zwrotu należności za całkowicie lub częściowo niewykorzystany bilet na przejazd jest uzyskanie przez podróżnego odpowiedniego poświadczenia biletu. Poświadczenia dokonują osoby upoważnione przez Strony (np. kasjer biletowy, pracownik informacji, pracownik drużyny konduktorskiej) na zasadach i warunkach określonych w taryfach, regulaminach obowiązujących u danej Strony.
W przypadkach zaistnienia okoliczności, o których mowa powyżej, o honorowaniu biletów drugiego przewoźnika odpowiednie polecenie wydaje dyspozytura przewoźnika.
Honorowanie nie znajduje zastosowania w przypadku:
- odwołania pociągu trwającego dłużej niż 24 godziny;
- opóźnienia pociągu, odwołania pociągu lub utraty połączenia zaistniałych w związku ze strajkiem Strony.