Premiera pociągu ŁKA Anders – Łódzka Kolej Aglomeracyjna

zbliżenie na sylwetkę Flirta 3 ŁKA na nim ikony zalet ŁKA komfortu, niezawodności i bezpieczeństwa.

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Infolinia

telefon 887-879–980 koszt jak za połączenie lokalne

Wyszukaj połączenie:

Rozkład jazdy dostarcza Koleo

Premiera pociągu ŁKA Anders


INFORMACJA ARCHIWALNA


Grafika promująca pociąg ŁKA Anders

Samorząd Województwa Łódzkiego wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną, pragnąc upamiętnić zasługi gen. Władysława Andersa, który pochodził z Błoni w powiecie kutnowskim, zorganizowały w dniu 28 maja na dworcu Łódź Fabryczna premierę pociągu. Gościem honorowym wydarzenia była córka Generała, Pani Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, która podczas uroczystego chrztu nadała pociągowi nazwę „Anders”. 

W ten sposób uczciliśmy, przypadającą w tym roku 80. rocznicę powstania Armii Polskiej w Związku Sowieckim pod dowództwem gen. Władysława Andersa. To dzięki jego determinacji było możliwe stworzenie tej armii, wyszkolenie jej i przygotowanie do działań u boku aliantów, a następnie wejście polskich jednostek do boju w 1944 r. Generał odegrał również ogromną rolę na emigracji, gdyż jego energia integrowała środowiska patriotyczne i wciąż przypominała o sprawie polskiej na Zachodzie. 

Grafika na pociągu przedstawia szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego i bohaterskie czyny polskiego żołnierza w bitwach pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Jest wyrazem hołdu złożonego tym wszystkim, którzy wypełniając swoje zobowiązania sojusznicze, walczyli nie tylko o niepodległość Polski, ale również o wolność innych narodów.

Po uroczystej premierze pociągu otwarta została wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi pn. „W drodze na Monte Cassino”, którą można oglądać w zachodniej hali dworca do 29 czerwca br. 

Już dziś pociąg ŁKA „Anders” wyruszył na trasy województwa łódzkiego, a od najbliższego weekendu, jako ŁKA Sprinter, będzie jeździł na trasie do Warszawy. 

To kolejny pociąg, po ŁKA „Marszałek” i ŁKA „Pogonowski”, który przybliża mieszkańcom województwa łódzkiego wybitnych Polaków i historię naszego kraju. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Zgodnie z wymogami prawa informujemy, że nasz serwis stosuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one przechowywane przez Państwa przeglądarkę. Więcej szczegółów na stronie Polityka Prywatności.