Oświadczenie Stowarzyszenia BPK – Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Baner przedstawia malarski pociąg w barwach ŁKA oraz logo 10 lat ŁKA.

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Infolinia

telefon 887-879–980 koszt jak za połączenie lokalne

Wyszukaj połączenie:

Rozkład jazdy dostarcza Koleo

Oświadczenie Stowarzyszenia BPK


INFORMACJA ARCHIWALNA


Poniżej publikujemy treść oświadczenia Tomasza Gidelskiego - Prezesa Stowarzyszenia Bezpieczna i Przyjazna Kolej dotyczącego materiału, który został wyemitowany w programie Uwaga! Koronawirus na antenie stacji TVN w dniu 9 października 2020 r.

12 października 2020 r.

OŚWIADCZENIE
w związku z emisją w programie „Uwaga! Koronawirus” na antenie stacji TVN
materiału dotyczącego zasłaniania nosa i ust na pokładach pociągów
spółek PKP Intercity S.A. oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna sp. z o.o.

"Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec emisji i publikacji tendencyjnych i jednostronnych materiałów, do których bezsprzecznie zaliczyć należy materiał, pokazany w programie „Uwaga! Koronawirus” w stacji TVN w dniu 9 października 2020 r.

Nasza organizacja od wielu już lat skupia wokół siebie osoby, które codziennie pokonują trasę kolejową łączącą Łódź i Warszawę. To właśnie na nią powołuje się anonimowy autor filmów, zaprezentowanych przez TVN. Codziennie także podróżujemy po województwie łódzkim. Korzystamy z pociągów PKP Intercity oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj spotkać można oczywiście osoby, które nie przestrzegają zaleceń i przepisów. Nie możemy jednak przejść obojętnie, gdy nieco ponad jednominutowy materiał telewizyjny, rzuca cień na kompetencje i rzetelne wykonywanie obowiązków przez bardzo dużą grupę, jaką stanowią pracownicy drużyn konduktorskich. Nie jest prawdą, że kierownicy pociągów i konduktorzy nie reagują na sytuacje, kiedy pasażerowie podróżują bez zakrytych ust i nosa. Możemy mnożyć przypadki, gdy reakcja pracowników drużyn konduktorskich jest zdecydowana i stanowcza. Często zmuszeni jesteśmy podróżować z opóźnieniami, wynikającym z oczekiwania na patrole Policji lub/i SOK. Służby te wzywane są właśnie przez kierowników pociągów. Stoi to w sprzeczności z zaprezentowanym przez program „Uwaga! Koronawirus” materiałem.

Autor nagranych na pokładach pociągów filmów pozostał anonimowy. Stacja nie postarała się zaś o komentarz (i jego wyemitowanie) ze strony przewoźników kolejowych. Co prawda, dziennikarz twierdził, że PKP Intercity oraz ŁKA nie skomentowały sytuacji, jednak w sprzeczności z tym stoi stanowisko, przedstawione przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Przewoźnik twierdzi, że nie otrzymał do wglądu materiałów, na które powołuje się TVN. Również nagrane przez „przypadkowego pasażera” filmy budzą dużo wątpliwości. Nie widać na nich działań pracowników spółek kolejowych. Filmy są ucięte i właściwie znakomita większość pozostaje w sferze domysłów. Trudno więc mówić o rzetelności w przypadku dziennikarza, przygotowującego wyemitowany materiał. Czy na tym polega dziennikarstwo?

Celem naszej organizacji jest promowanie transportu kolejowego i dążenie do kolei, która będzie jeszcze bezpieczniejsza, komfortowa i przyjazna pasażerom. Naturalnym jest więc, że nie zgadzamy się w pewnych kwestiach ze spółkami kolejowymi. Wówczas staramy się znaleźć kompromis. To bywa trudne i czasami się nie udaje. Rozbieżności kierują nasze kroki także do mediów. Zawsze jednak wyraźnie podkreślamy, jak ważne jest przedstawienie stanowiska każdej strony. Po prostu rzetelność, przekazanie problemu i argumentów, zamiast taniej sensacji. Tymczasem stacja telewizyjna, która zapewnia o swojej obiektywności i rzetelności dziennikarskiej, zdecydowała się na emisję materiału, który nie można nazwać ani rzetelnym, ani profesjonalnym. W materiale natomiast zabrakło tego, co najistotniejsze – nacisku na działania nas jako podróżnych, jako obywateli.

Pragniemy także przypomnieć, że każdy z nas powinien pamiętać o społecznej solidarności i odpowiedzialności. Zdania można mieć różne, ale moralne obowiązki pozostają bez zmian. Dziś mówimy o zakrywaniu nosa i ust w miejscach publicznych. Także w pociągach. Czy powinniśmy być dumni i szeroko chwalić się, jeśli dojrzałe społeczeństwo potrzebuje służb porządkowych, by przestrzegać zasad, chroniących zdrowie i życie nasze oraz naszych bliskich?"

Tomasz Gidelski
Prezes Stowarzyszenia Bezpieczna i Przyjazna Kolej

Zgodnie z wymogami prawa informujemy, że nasz serwis stosuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one przechowywane przez Państwa przeglądarkę. Więcej szczegółów na stronie Polityka Prywatności.