Nowości w ofercie 2021 – Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Infolinia

telefon 887-879–980 koszt jak za połączenie lokalne

Wyszukaj połączenie:

Rozkład jazdy dostarcza Koleo

Nowości w ofercie 2021


INFORMACJA ARCHIWALNA


Od 13 grudnia br. zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy, który zakłada większą częstotliwość dotychczasowych połączeń oraz obsługę nowych relacji. Spółka uruchomi przewozy na nowych odcinkach, tj. Tomaszów Mazowiecki – Drzewica oraz Sieradz – Ostrów Wielkopolski. Znacznie rozbudowana zostanie oferta przewozowa na linii komunikacyjnej Łódź – Radomsko, przez Piotrków Trybunalski. Pasażerowie będą mogli skorzystać również z wielu atrakcyjnych ofert biletowych. 

W rozkładzie jazdy 2020/2021, przygotowanym wspólnie z Województwem Łódzkim - organizatorem publicznego transportu zbiorowego, praca eksploatacyjna Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zwiększy się o 23% w stosunku do planu na 2019/2020 r. i według założeń wyniesie 5,012 mln pociągokilometrów. 

Linki do opisów poszczególnych zmian:

Opis zmian liniowych w rozkładzie jazdy 2021

Zmiany wprowadzone na liniach w I cyklu zamknięciowym obowiązującym od 13 grudnia 2020 r. do 13 marca 2021 r.

Linia kutnowska i obwodowa

Zamknięty dla ruchu pociągów pozostanie odcinek od stacji Zgierz do stacji Kutno. Za składy zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Część przystanków została wyznaczona poza stacjami kolejowymi, dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z ich położeniem. Informacje dostępne są na stronie internetowej lka.lodzkie.pl, będą również umieszczone przez PKP PLK na każdej stacji. 

Na wniosek podróżnych został wyznaczony dodatkowy przystanek dla autobusów w pobliżu przejazdu kolejowego w Chociszewie – Orła, przy ul. Leśnej.

Ze względu na wydłużenie czasu przejazdu, w godzinach porannych z Kutna do Zgierza i popołudniowych ze Zgierza do Kutna, zostaną uruchomione trzy pary autobusów typu „SPRINTER”, które pojadą inną trasą, bez postojów między Zgierzem i Kutnem. Dzięki temu czas przejazdu na całej trasie pozostanie zbliżony do tego sprzed remontu. Na stacji Zgierz pasażerowie będą mieli do 10 minut czasu na przesiadkę z i do pociągów w/z kierunku Łodzi. Autobusy odjadą i przyjadą pod dworzec kolejowy.

W dniu 9 stycznia od godziny 17:00 autobusy pojadą na całym odcinku Łódź Kaliska – Kutno. 

Naprzemienne zamknięcie toru nr 1 i 2 na odcinku Zgierz – Łódź Kaliska oraz zamknięcie częściowe stacji Łódź Żabieniec i Zgierz spowoduje znaczne ograniczenie przepustowości linii nr 15 na ww. odcinku.  W związku z powyższym na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa za wybrane pociągi. 
 

Linia sieradzka

Na linii zostanie uruchomione nowe połączenie kolejowe do/z Ostrowa Wielkopolskiego. Dwie pary pociągów będą skomunikowane z połączeniami do Wrocławia i Poznania.

W wyniku kontynuowania prac modernizacyjnych na linii sieradzkiej za wybrane pociągi pojadą autobusy zastępcze, które kursować będą do 17 lutego 2021 r. Od 18 lutego 2021 r. trasę obsługiwać będzie 31 pociągów. 

Ze względu na remont stacji Łódź Kaliska kursowanie wszystkich pociągów zostanie wydłużone do i ze stacji Łódź Fabryczna lub Łódź Widzew. Składy pojadą przez Łódź Olechów, co zapewni bezpośredni dojazd do zakładów pracy znajdujących się w pobliżu stacji Łódź Olechów Wiadukt i Zachód. 

Linia łowicka

Kontynuacja  modernizacji stacji Łowicz Główny spowoduje zmiany godzin odjazdów i przyjazdów pociągów. Na odcinku Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny za wszystkie pociągi pojadą autobusy zastępcze, co umożliwi Zarządcy Infrastruktury sprawne prowadzenie planowych prac modernizacyjnych oraz płynny ruch pozostałych pociągów przez remontowaną stację. 

Za wybrane pociągi zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinkach: 

Linia Skierniewice – Łowicz - Kutno

Ze względu na prowadzoną modernizację na odcinku Bełchów – Łowicz oraz całkowitą przebudowę linii na wjeździe do stacji Łowicz Główny, większość pociągów kursujących w relacji Skierniewice – Łowicz Główny – Kutno -  Skierniewice zostanie zastąpionych komunikacją autobusową na całości trasy. Jedynie pierwsze dwa poranne połączenia z Kutna do Skierniewic i ostatni wieczorny pociąg ze Skierniewic do Kutna będą kursowały jako pociągi

Aby zminimalizować utrudnienia, godziny kursowania autobusów zostały ustalone 
z uwzględnieniem wniosków podróżnych. ZKA przewiduje dodatkowe postoje 
w Sierakowicach k/Skierniewic i Mokrej. 

Linia Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz

Mijanka na stacji Łódź Marysin umożliwi sprawne prowadzenie pociągów w godzinach porannych i popołudniowych szczytów przewozowych oraz dostosowanie ich rozkładu jazdy do potrzeb podróżnych.

Linia Łódź Fabryczna – Skierniewice

Zachowane zostały dodatkowe pociągi z Łodzi do Skierniewic po godzinie 15:00 i 16:00. Ze względu na przerwę świąteczno – noworoczną 6 pociągów rozpocznie kursowanie od dnia 11 stycznia 2021 r.

Linia Łódź Fabryczna - Tomaszów Mazowiecki - Drzewica

Uruchomione zostaną bezpośrednie połączenia do/z Drzewicy. Na linii kursować będzie 6 par pociągów, z których 3 będą skomunikowane w Drzewicy z pociągami do/z Radomia (kursy realizuje spółka Koleje Mazowieckie – KM). Wprowadzona zostanie specjalna oferta umożliwiająca przejazd na jednym bilecie z Łodzi do Radomia.

Na wniosek podróżnych, 19 z 20 połączeń realizujących przewozy na trasie Łódź -  Tomaszów Mazowiecki, pojedzie przez Koluszki. 

Linia Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia

Utrzymane zostaną kursy 18 pociągów ŁKA Sprinter w weekendy i dni świąteczne. Jednak ze względu na przerwę świąteczno – noworoczną 6 pociągów rozpocznie kursowanie od 16 stycznia 2021 r.

Powrót

Nowe połączenia do Drzewicy - informacje

13 grudnia zostaną zainaugurowane połączenia relacji Łódź  - Drzewica.

W ciągu doby ŁKA uruchomi 12 połączeń bezpośrednich (6 par pociągów). Czas przejazdu całej trasy zajmie ok. 80 minut, odcinka Tomaszów Mazowiecki – Drzewica ok. 30 minut.

Trzy połączenia zostaną skomunikowane z pociągami Kolei Mazowieckich do/z Radomia. 

Pasażerowie mają możliwość skorzystania z kilku ofert specjalnych, które obowiązują na całej trasie, bądź w wybranych relacjach. 

Wybierając ofertę Łódzkie Bliżej Ciebie bilet normalny na linii Łódź – Drzewica kosztuje 16,00 zł, a w relacji Tomaszów Mazowiecki – Drzewica 6,20 zł.

Korzystając z nowej oferty promocyjnej „Taniej za Tomaszów” pasażerowie kupią tańsze bilety z/do Tomaszowa Mazowieckiego do/z Drzewicy oraz pomiędzy stacjami pośrednimi. Ponadto  podróż z Tomaszowa Mazowieckiego do Radomia, pomimo przesiadki w Drzewicy, może odbywać się na jednym bilecie (honorowanym w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Drzewica – Radom). 

Skomunikowania do Radomia w okresie 13 XII 2020 - 13 III 2021 r. - plik pdf.

Przypominamy, że na linii  Łódź - Tomaszów Mazowiecki nadal obowiązuje oferta „ŁKA łączy  z Tomaszowem Mazowieckim”, która daje możliwość zakupu biletu jednorazowego z ok. 30% zniżką. Warunkiem niezbędnym jest posiadanie „Karty Tomaszowianina”  - link do oferty pdf "ŁKA Łączy z Tomaszowe Mazowieckim".

Ponadto pasażerowie posiadający bilet ŁKA zakupiony w relacji do Tomaszowa Mazowieckiego  mogą kontynuować podroż komunikacją miejską (oferta z biletem ŁKA po Tomaszowie Mazowieckim) - link do oferty pdf "Z biletem ŁKA po Tomaszowie".

Powrót

Połączenia ŁKA do Ostrowa Wielkopolskiego - informacje

Kolejną nowością w rozkładzie jazdy jest międzywojewódzkie połączenie z Łodzi przez Sieradz i Kalisz do Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie linia ta obsługiwana jest wyłącznie przez pociągi Polregio. Na trasie Łódź Fabryczna / Łódź Kaliska / Łódź Widzew – Ostrów Wlkp. realizowane będą cztery połączenia (dwa w kierunku Ostrowa i dwa w stronę Łodzi),  a pasażerowie będą mogli podróżować nowoczesnymi i komfortowymi składami ŁKA. Z Ostrowa Wlkp. będzie można kontynuować podróż w kierunku Poznania i Wrocławia. 

Skomunikowania do Wrocławia i Poznania w okresie 13 XII 2020 - 13 III 2021 r. - plik pdf.

W związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi, dla relacji Łódź Kaliska – Sieradz – Łódź Kaliska (również pomiędzy stacjami pośrednimi), obowiązuje nadal oferta Bilet Promocyjny  (tańsze  bilety okresowe). 

Podróżni jadący z Łodzi do Poznania powinni mieć wydany bilet Polregio w cenie 35,00 zł (do Ostrowa Wielkopolskiego można jechać pociągiem ŁKA, a potem Regio do Poznania). 

Kolejną ofertą dostępną na tej trasie jest Wspólny Bilet Samorządowy – bilet w cenie 38,00 zł upoważnia do nieograniczonej w ciągu doby podróży pociągami ŁKA i Kolejami Wielkopolskimi. 

W ramach Wspólnego Biletu można jechać z Łodzi do Poznania lub Wrocławia pociągami uruchamianymi przez ŁKA, POLREGIO, KW, PKP Intercity, na podstawie jednego biletu.

Powrót

Piotrków Trybunalski - Nowa oferta dla mieszkańców i przyjezdnych

W nowym rozkładzie jazdy będzie więcej połączeń z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego. Wraz ze zmianą ceny biletów, na linii zostają wprowadzone specjalne oferty dla mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego i okolic.

Powrót

Skierniewice - korzystniejsze ceny biletów

Od 13 grudnia 2020 r. obowiązywać będą nowe ceny biletów w relacjach:

Powrót

Bilet Zintegrowany ŁKA+PKS - nowe miejsca styku

BILET ZINTEGROWANY to oferta skierowana do osób wykluczonych komunikacyjnie, nieposiadających  własnego środka transportu, która ma ułatwić m.in. dostęp do instytucji publicznych i medycznych, poprzez konsolidację rozkładów jazdy przewoźników kolejowych i autobusowych. Te zintegrowane połączenia kolejowo-autobusowe objęte są jednym  biletem na przejazd, dzięki czemu jest on tańszy od zsumowanej ceny biletów zakupionych oddzielnie u każdego z przewoźników.    

Od 13 grudnia 2020 r., na podstawie biletu zintegrowanego  pasażerowie  ŁKA  będą mieli możliwość kontynuowania podróży komunikacją autobusową (lub odwrotnie) w dwu nowych miejscowościach:

Uwaga! Bilet zintegrowany wydany:

a) przez ŁKA ważny jest w jedną stronę lub „tam i z powrotem”,
b) przez kierowcę w autobusie ważny jest tylko w jedną stronę.

Szczegóły dotyczące oferty Bilet Zintegrowany ŁKA+PKS.

Powrót

Zgodnie z wymogami prawa informujemy, że nasz serwis stosuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one przechowywane przez Państwa przeglądarkę. Więcej szczegółów na stronie Polityka Prywatności.