ŁKA łączy Ekolejomaniaków – Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Animowany obrazek pociągu jako uzupełnienie bannera

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Infolinia

telefon 887-879–980 koszt jak za połączenie lokalne

Wyszukaj połączenie:

Rozkład jazdy dostarcza Koleo

ŁKA łączy Ekolejomaniaków

 

Ochrona środowiska jest wyzwaniem cywilizacyjnym początków XXI wieku. Łódzka Kolej Aglomeracyjna powstała, aby z troską o środowisko rozwijać transport lokalny i ponadlokalny, promując jednocześnie kolej jako ekologiczny środek transportu i transport zbiorowy jako taki. Przez niemal 5 lat wykonywania przewozów z naszych pociągów skorzystało ponad 15 000 000 pasażerów.

Nasi klienci to mieszkańcy głównie województwa łódzkiego, którzy nie tylko dojeżdżają codziennie do pracy, szkoły, czy na uczelnię,  ale także wybierają kolej jako sposób dotarcia do atrakcji przyrodniczych województwa łódzkiego.

W ramach dotychczasowej działalności Łódzka Kolej Aglomeracyjna zrealizowała już projekty w ramach edukacji ekologicznej dla mieszkańców regionu łódzkiego. Projekty „EkO-Kolej”, „Łódzkie Łączy z Przyrodą”, czy też „ŁKA Odkrywa Tomaszów” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i przyniosły znakomity nie tylko w postaci materiałów prasowych, broszur, ulotek. Wzięło w nich udział w różny sposób kilka tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego. Tak powstała grupa „Ekolejomaniaków”.

Aby poszerzać tę grupę przygotowaliśmy  projekt pod nazwą „ŁKA łączy Ekolejomaniaków. Ekologia na co dzień dla mieszkańców województwa łódzkiego”. Zakłada on następujące działania:

Udział Ekomobilnego punktu informacyjnego ŁKA w dziesięciu  największych wydarzeniach organizowanych w województwie łódzkim, które przyciągają nawet dziesiątki tysięcy osób. Są to także te miasta i miejscowości, do których można dojechać pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej:

1.            Boże Ciało w Łowiczu (20.06.2019 r.)

2.            802. Imieniny Piotrkowa Trybunalskiego (22.06.2019 r.)

3.            Dni Tomaszowa Mazowieckiego (29.06.2019 r.)

4.            Sieradz Open Hair Festival (20-21.07.2019 r.)

5.            Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski w Rogowie (03.08.2019 r.)

6.            Turniej Rycerski w Łęczycy (24.08.2019 r.)

7.            Mixer Regionalny w Sieradzu (07.09.2019 r.)

8.            Święto Róży w Kutnie (08.09.2019 r.)

9.            Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach (14-15.09.2019 r.)

10.          Dzień bez Samochodu w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu na Zapleczu Technicznym Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej  (22.09.2019 r.)

Ekomobilny punkt informacyjny został stworzony poprzez rearanżację mobilnego punktu promocyjnego ŁKA, w którym od kilku lat jest realizowana promocja ŁKA jako ekologicznego środka transportu w województwie łódzkim.  Zmiany polegają na przygotowaniu nowego systemu atrakcji, które jeszcze mocniej tematycznie opierają się o podróżowanie koleją oraz o wiedzę z zakresu codziennej ekologii, czyli takich zachowań i działań, które powodują mniejszą ingerencję w środowisko, mniejsze zużycie energii, ograniczanie emisji spalin i kształtują postawę proekologiczną. Aby skutecznie dotrzeć do odbiorców skorzystaliśmy z najnowszych technologii i rozwiązań. Przyczepa otrzymała obrandowanie oraz wyposażenie, które umożliwi prowadzenie szerokich działań informacyjno-edukacyjnych wśród mieszkańców województwa łódzkiego. Obrandowanie przyczepy tworzą zdjęcia atrakcji przyrodniczych województwa łódzkiego. W środku znajduje się mapa obszarów chronionych województwa łódzkiego z nałożoną siatką połączeń ŁKA wskazującą możliwości dojazdu pociągiem do tych obszarów. Dotykowy quiz o tematyce kolejowo-podróżniczo-ekologicznej, gra planszowa oraz zestaw tablic manualnych o tematyce kolei i atrakcji przyrodniczych województwa łódzkiego to aktywności, jakie są dostępne w mobilnym ekopunkcie. Ponadto do planowania podróży ekologicznym środkiem transportu, jakim jest kolej będzie zachęcał Minisymulator jazdy maszynisty. Odwiedzający stoisko ŁKA dowiedzą się od pracowników ŁKA i animatorów o przewadze transportu zbiorowego nad indywidualnym oraz o tym, jakim efektywnym i nieuciążliwym dla środowiska naturalnego środkiem transportu jest kolej.

W obrębie ekopunktu przez cały okres realizacji projektu przeprowadzone będą warsztaty z ekologii na co dzień, a zatem z codziennych zachowań konsumenckich, wyborów produktów, ograniczenia produkcji odpadów, rozumienia całościowego wpływu na środowisko takich elementów życia codziennego jak środki transportu, rozrywka, zakupy, wypoczynek. Warsztaty kończyć się będą quizem podsumowującym.

Każdy uczestnik tych wydarzeń, który odwiedzi nasz punkt będzie mógł wygrać jeden z gadżetów projektowych w zbiór, których wchodzą:
Butelki z filtrem, które mają przypominać o ograniczaniu spożywania napojów z plastikowych jednorazowych kubeczków czy butelek.
Torby płócienne, które będą zachęcać do ograniczania używania jednorazowych toreb foliowych i produkcji odpadów.
Lunchboxy, które będąc przedmiotami wielokrotnego użytku pozwolą ograniczyć spożywanie przekąsek, używanie torebek śniadaniowych, itp., czyli także przyczynić się do zmniejszenia ilości produkowanych przez człowieka odpadów.
Gra memo, ma oprócz domowej rozrywki stanowić nośnik informacji o ekologicznych zachowaniach. Oparta będzie nie na znajdywaniu dwóch takich samych obrazków, a dwóch obrazków dotyczących sposobów na bardziej ekologiczną codzienność.

Każdy uczestnik otrzyma broszurę informacyjną w postaci mapy. Będzie ona uproszczoną rysunkowa mapą województwa łódzkiego z naniesionymi najważniejszymi atrakcjami przyrodniczymi, rzekami, lasami itp. Będzie także wzbogacona o infografiki dotyczące pozytywnego wpływu na środowisko zachowań związanych z podróżowaniem komunikacją zbiorową, ograniczaniem zużycia energii, hałasu, wody.

Zarówno quiz w mobilnym Ekopunkcie, jak i broszura/mapa oraz cały scenariusz tego projektu będą poruszać się wokół zużycia energii, emisji hałasu, oszczędności wody, zapylenia i smogu, wzrostu świadomości ekologicznej uczestników projektu, oszczędności czasu, łatwości dojazdów czy wybierania ekologicznych środków transportu.

Dodatkowo, z uwagi na fakt odwiedzania miast województwa łódzkiego z różnych jego okolic promować będziemy sam region, jego walory i atrakcje przyrodnicze, zachęcać do ich odwiedzania i upowszechniać wiedzę o aktywnych sposobach ochrony cennych przyrodniczo skarbów województwa łódzkiego.

Tym sposobem zbudujemy świadomą ekologicznie drużynę Ekolejomaniaków.

Projekt „ŁKA łączy Ekolejomaniaków. Ekologia na co dzień dla mieszkańców województwa łódzkiego” o wartości 58  017,00 zł dofinansowany w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w kwocie do 31 817,00 zł

www.zainwestujwekologie.pl

Zgodnie z wymogami prawa informujemy, że nasz serwis stosuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one przechowywane przez Państwa przeglądarkę. Więcej szczegółów na stronie Polityka Prywatności.